Rekreant.Cz

...vše o cestování a zajímavých místech

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Bosna a Hercegovina - památky a přírodní krásy

Email Tisk PDF
Hodnocení uživatelů: / 4
NejhoršíNejlepší 

Bosna a Hercegovina - památky a přírodní krásy


Bosna a Hercegovina nabízí množství pamětihodností, které jsou stejně rozmanité, jako je rozmanitá historie země. Bosna a Hercegovina je jednou z nejunikátnějších a kulturně nejpestřejších oblastí Evropy. Památky ukazují vlivy kultury křesťanské (katolické i pravoslavné), islámské i židovské.

Vždyť jen v samém centru Sarajeva můžete navštívit katolický kostel, pravoslavný chrám, mešitu i židovské muzeum. Každé období zanechalo na území Bosny a Hercegoviny nesmazatelné stopy. Patrně nejstaršími památkami jsou bodanjské jeskynní malby nedaleko Stolce, hercegovinského města ležícího na východ od Mostaru a archeologické naleziště v Butmiru u Sarajeva.Jejich stáří se odhaduje na 4 000 let. Najdete zde památky pocházející z dob, kdy zemi obývaly původní ilyrské kmeny. Pozůstatky jejich sídlišť se nacházejí v Olšanicích a Ripči. Předpokládalo se, že Římský most, na jihu Sarajeva ve směru na Mostar, i lázně v Ilidži u Sarajeva pocházejí také z tohoto období, ale později bylo zjištěno, že jejich původ spadá do období Osmanské říše. Ze zajímavostí z doby nadvlády Slovanů od 6. století do první poloviny 15. století stojí určitě za zmínku několikatunové kamenné
náhrobní kameny, zvané stečci (stečak = angl. bogumilstone), s vytesanými záhadnými symboly a mystickými vzkazy. Dosud není znám jejich pravý původ, komu patřily a kdo byl pod nimi pohřben. Největší pohřebiště s těmito stečky uvidíte před městem Stolac, když pojedete z Mostaru směrem na Dubrovník. Dále jsou stečci volně k vidění převážně v Hercegovině, ale též ve střední části Bosny a v muzeu v Sarajevu.Za návštěvu rozhodně stojí Banja Luka, dvousettisícová metropole Republiky Srbské a druhé největší město Bosny a Hercegoviny, ležící na řece Vrbas. V centru města najdete spoustu kavárniček a barů a potkáte veselé mladé lidi s touhou bavit se. Za návštěvu v Banja Luce stojí, mimo jiné, Vrbaský hrad pocházející z roku 1320, pravoslavné kláštery Gomionica, Moštanica a Liplje, ale také katakomby s vyhlášenou restaurací. Výborně se najíte na břehu řeky Vrbas v restauraci stejného jména. Hory a
řeky v okolí města poskytují možnosti vyžití i těm nejnáročnějším turistům. Za návštěvu též stojí nedaleký národní park Kozara.

Mostar je proslulý svým mostem na řece Neretva. Most, pocházející z roku 1566, s oficiálním názvem "Stari most" je na seznamu památek UNESCO. Most byl během války zničen. Kompletně zrekonstruovaný most byl znovu slavnostně otevřen v létě roku 2004.Další slavný most můžete spatřit ve městě Višegrad, ve východní části Bosny a Hercegoviny. Most Mehmed-paše Sokoloviča byl do končen v roce 1571. Děj knihy "Most přes řeku Drinu" se vztahuje právě k tomuto mostu. Autor Knihy Ivo Andrič byl za toto dílo oceněn Nobelovou cenou.

Nejnavštěvovanějším místem Bosny a Hercegoviny je malé hercegovinské městečko Medžugorje, které najdete 30 km jižně od Mostaru. Je vyhledávaným poutním místem věřících z celého světa, kteří si připomínají událost z roku 1981, kdy se na blízké hoře místním dívkám a chlapcům zjevila Panna Maria.

V Bosně a Hercegovině je mnoho dalších míst, která stojí za to vidět. Jmenujme jen města Travnik, Bihač, Počitelj, Trebinje a Neum, vodopády Kravica v Hercegovině a ve městě Jajce, národní park Sutjeska a další.

V zemi jsou ideální podmínky pro lyžování, rafting, rybaření a lov. Můžete zde ulovit jelena, vlka i medvěda. Na své si přijdou i milovníci jeskyňářství, potápění, vysokohorské turistiky i alpinismu.

Tyto aktivity se doporučují provozovat pouze s kvalifikovaným průvodcem, neboť nebezpečí min, jako pozůstatek války, nebylo ještě zcela zlikvidováno.
Přidej tento článek mezi své oblíbené
Reddit! Del.icio.us! Mixx! Free and Open Source Software News Google! Live! Facebook! StumbleUpon! TwitThis Joomla Free PHP
Aktualizováno Neděle, 02 Říjen 2011 15:10  

Příbuzné články

No images
Počet zobrazení článků : 3266043

Najít ubytování